Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.
Nie uzyskasz więc dostępu do niektórych jej funkcjonalności.
Aby w pełni cieszyć się używaniem strony Intratel
włącz obsługę JavaScript w swojej przeglądarce.
 
 
 
 

SaaS najbardziej popularną usługą chmury

Pomimo tego, jak dużo mówi się o chmurach wewnętrznych, usługach IaaS i PaaS, większość firm korzystających w ogóle z chmury najbardziej jest zainteresowana usługą oprogramowania – SaaS.

To wniosek z badania TechTarget 2012 IT Priorities,

przeprowadzonego on-line na grupie ponad 1300 respondentów z Ameryki Północnej i 2400 z pozostałych regionów świata pod koniec roku 2011.


Spośród respondentów zamierzających korzystać z rozwiązań cloud computing w roku 2012, 55% skorzysta z Software as a Service, 35% z usług Storage as a Service. 31% badanych planowało korzystanie z IaaS, 28% z usług odzyskiwania danych (Disaster recovery) i ciągłości pracy (business continuity) w chmurze, 27% z usług PaaS a 21% respondentów zamierzała wprowadzić rozwiązania hybrydowe.   


Badanie TechTarget 2012 IT Priorities pokazało, że SaaS staje się najbardziej rozpowszechnioną usługą wśród firm. Pomimo, że ciągle to tradycyjne modele oprogramowania i sprzętu (58%) oraz narzędzi (23%) są najbardziej popularne, to 35% badanych zadeklarowało zamiar wdrożenia usług w modelu SaaS w roku 2012. Tylko 16% respondentów zaplanowało korzystanie z oprogramowania w infrastrukturze chmury publicznej a 26% planuje trzymanie oprogramowania w chmurze wewnętrznej. Tylko 17% zamierza przeprowadzić mobilne wdrożenia.    
Spośród korzystających z SaaS, 57% twierdziła, że w tym roku użytkownicy końcowi z ich firm będą korzystali z co najmniej jednej aplikacji w chmurze. Poza tym, prawie jedna trzecia stwierdziła, że co najmniej 40% ich użytkowników końcowych będzie korzystać z aplikacji cloudowych.

  
Inne badanie pokazało, że wydatki idą głównie za usługami SaaS. Według Gartnera, producenci oferujący aplikacje biznesowe w modelu SaaS w roku 2011 wygenerowali dochody w wysokości 9,2 mld dolarów, co stanowi 16% więcej w porównaniu z rokiem 2009, który Gartner oszacował na 7,9 mld dolarów. Poza tym, nie widać żadnych oznak zwolnienia tempa wzrostu. Gartner prognozuje ponad 16% wzrostu w stosunku do roku 2011 do wartości 10,7 mld dolarów.


Dominacja SaaS wśród modeli cloud computing nie powinna zaskakiwać ponieważ rozwiązania te wykazują najwyższy poziom „dojrzałości” w porównaniu z IaaS czy PaaS. Tym bardziej, że SaaS może też służyć jako bramka dla innych inicjatyw opartych na chmurze.


http://itknowledgeexchange.techtarget.com/a-business-application-summation/saas-dominates-the-cloud/