Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.
Nie uzyskasz więc dostępu do niektórych jej funkcjonalności.
Aby w pełni cieszyć się używaniem strony Intratel
włącz obsługę JavaScript w swojej przeglądarce.
 
 
 
 

Duże ilości danych - tylko w chmurze

Rośnie liczba organizacji i firm, przetwarzających duże ilości danych, które za najlepsze miejsce dla swoich danych uznają chmurę.

    W czasach, gdy konkurencyjność jest elementem kluczowym sukcesu firmy, jej najważniejszym zasobem stają się informacje. Są organizacje i firmy, które

posiadają i przetwarzają

ogromne ilości danych każdego dnia, w każdej sekundzie analizując takie pakiety informacji, jakich niejedna tradycyjna serwerownia nigdy nie przetworzyła.  


Prognozowanie pogody, NASA i portale społecznościowe

 

     Amerykańska Climate Corporation analizuje dane pogodowe z 2,5 miliona lokalizacji i tworzy codziennie modele klimatyczne. Przetwarza następnie te ogromne ilości danych (ang. Big Data) wraz ze 150 miliardami obserwacji gleby w celu wygenerowania 10 bilionów symulacji pogodowych. Wynikiem tych analiz jest program zabezpieczenia prognozowego dla wartego 3 biliony dolarów przemysłu rolnego na świecie przed stratami finansowymi spowodowanymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi.     

     Swoje „duże dane” trzyma w chmurze również amerykańska agencja kosmiczna NASA. Dane zbierane podczas misji kosmicznych umieszczane są i przetwarzane na Nebula Cloud Computing Platform.

     Korzystając ze sklepu internetowego czy portalu społecznościowego każde kliknięcie – tweet, „polubienie”, zapisanie się, podzielenie się, wymiana – generuje dane. Przetwarzanie dużych ilości danych sprowadza się do ich przechowywani, przetwarzania, analizowania, organizowania, dzielenia, dystrybuowania i pokazywania w taki sposób aby firmy mogły przełożyć je na wiedzę, wydobyć z niej potrzebne informacje i dzięki temu podejmować jak najlepsze decyzje biznesowe.


Cloud computing

 

     Cloud computing zapewnia możliwość analizy dużych ilości danych i czerpania z nich tego co nazywa się szeroko Business Intelligence (BI) bez ograniczeń ze strony mocy obliczeniowej komputera firmowego. Chmura daje dostęp do wirtualnych nieograniczonych mocy obliczeniowych na żądanie a firma płaci jedynie za zasoby, z których rzeczywiście korzystała. Dzięki temu procesy obliczeniowe  są w koszcie całkowitym – tańsze, przychody firmy wyższe a dane są przetwarzane szybciej w skali.


     Podstawowym założeniem chmury jest jej elastyczność i możliwość powiększania lub zmniejszania zasobów infrastruktury technologicznej na żądanie, dzięki czemu przynosi ona korzyści kosztowe. Podczas gdy tradycyjne centrum danych posiada przewidywalną pojemność, procesy analityczne pozwalające określać nowe trendy i korelacje między danymi, jest działaniem wymagającym nie dającej się z góry określić liczby cykli obliczeniowych i przestrzeni. Aby przetwarzać duże ilości danych w tradycyjnym modelu infrastruktury, firma musiałaby zaopatrzyć się w maksymalne możliwe moce obliczeniowe, które będą jej prawdopodobnie w przyszłości potrzebne. Przetwarzając Big Data w chmurze, natomiast, firma może rozszerzać i wykorzystywać potrzebne zasoby w zależności od potrzeb na daną chwilę. Nie musi już czekać tygodniami czy miesiącami na nabycie i przygotowanie fizycznych serwerów i przestrzeni archiwizacyjnej. Cloud computing umożliwia „postawienie” setek czy tysięcy gotowych do użycia serwerów w ciągu godzin.

         
     Chmura znacznie przyspiesza analitykę dużych zbiorów danych. Poza tym, koszt eksperymentowania z analityką dużych danych w chmurze jest nieznaczny, dlatego firmy mogą często przeprowadzać próbne analizy dużych danych i szybciej otrzymywać dzięki nim kompleksowe odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.


     Cloud computing zapewnia, poza tym ciągłą skalowalność i elastyczność oraz daje firmie możliwość skupienia się na czerpaniu wartości biznesowej ze swoich danych zamiast skupiania się na utrzymaniu i zarządzaniu infrastrukturą obliczeniową. Daje nowe możliwości, które nie są możliwe do osiągnięcia w tradycyjnej infrastrukturze w nieporównywalnie niższej cenie.