Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.
Nie uzyskasz więc dostępu do niektórych jej funkcjonalności.
Aby w pełni cieszyć się używaniem strony Intratel
włącz obsługę JavaScript w swojej przeglądarce.
 
 
 
 

IAAS - infrastruktura jako usługa

Czym jest IaaS (ang. Infrastructure as a Service) ?     

Jest to w pełni zewnętrzna usługa polegająca na dostarczaniu infrastruktury informatycznej, w odróżnieniu od modelu wewnętrznego wymagającego początkowych inwestycji kapitału na stworzenie tej infrastruktury.


Klient, zamiast nabywania serwerów, licencji na oprogramowanie, miejsca na centrum danych, wyposażenia sieciowego, dbania o bieżące backupy, zabezpieczenia i dostępność określonych funkcji we własnej infrastrukturze, wykupuje tylko usługę, a dbanie o sprawność jej działania leży po stronie dostawcy czyli providera Iaas, od którego usługa została nabyta. IaaS może funkcjonować na bazie Saas i PaaS.

Czym się charakteryzuje IaaS?     

Jest to usługa programu narzędziowego, umożliwiająca automatyzację zadań związanych z administrowaniem. Cechą IaaS jest możliwość dynamicznego skalowania oraz wirtualizacji pulpitu i oczywiście możliwość korzystania poprzez Internet.

 

Co jest potrzebne aby korzystać z IaaS?

Dostęp do Internetu.

 

Jakie są korzyści z korzystania z IaaS?

1. Redukcja kosztów. Poprzez zmniejszenie infrastruktury wewnętrznej firma redukuje zarówno nakłady inwestycyjne jak i koszty utrzymania kadr, związanych a obsługą IT.

2. Opłaty powiązane tylko z intensywnością użytkowania. Zamiast inwestowania w infrastrukturę, która może przez długi czas pozostawać nieużywana lub używana sporadycznie, klient może nabyć dokładnie taką infrastrukturę, której potrzebuje w danym czasie. Dzięki temu charakterowi usługi IaaS, użytkownik płaci tylko za to z czego korzysta.

3. Dynamiczne skalowanie. Użytkownicy IaaS czerpią korzyści ze skalowania w kilku aspektach dotyczących środowiska w czasie rzeczywistym zgodnie ze zmianami zachodzącymi w firmie. Zgodnie z potrzebami danego Klienta, mniejszą początkową pojemność serwera, provider może stopniowo zwiększać w związku z rozszerzaniem przez klienta działalności, intensywności działania na rynku lub sezonowości jego działalności gospodarczej.

4. Dostęp do najlepszych i najnowocześniejszych technologii IT. Użytkownicy IaaS mają dostęp do najwyższej klasy infrastruktury IT i zasobów technicznych, z których nie mogliby korzystać w przypadku, gdyby musieli nabywać kolejne ich elementy na własny koszt.