Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.
Nie uzyskasz więc dostępu do niektórych jej funkcjonalności.
Aby w pełni cieszyć się używaniem strony Intratel
włącz obsługę JavaScript w swojej przeglądarce.
 
 
 
 

Cloud Computing

To aplikacje oraz infrastruktura IT dostarczane w formie usługi internetowej przy zastosowaniu elastycznego modelu finansowego. Chmura dostarcza rozwiązań, dzięki którym firma ma ciągłą możliwość dopasowywania technologii i narzędzi do aktualnych potrzeb.

Pojęcie “chmury” to metafora odnosząca się do architektury oferowanych na tej zasadzie usług. Obliczenia nie odbywają się na komputerze użytkownika, lecz są obsługiwane przez wiele serwerów zlokalizowanych w serwerowni dostawcy usługi czyli providera.

 

Również na nich zainstalowane jest oprogramowanie – użytkownik widzi jedynie jego interfejs. Na pakiet usług, z których korzysta użytkownik mogą składać się różne serwisy dostarczane przez jedną lub różne firmy często jednak komunikujące się ze sobą w pewnym stopniu. Jeszcze bardziej rozproszone “obrzeża” chmury stanowią komputery użytkowników, na których nie są gromadzone dane, lecz przez które zapewniony jest do nich dostęp. Jeśli spróbowalibyśmy przedstawić graficznie taki układ połączeń – rzeczywiście wychodzi nam coś, co przywodzi na myśl chmurę. Podobnie zresztą można pokazać cały internet.

Idea udostępniania programów i usług w ten sposób nie jest nowa – sięga początków ery informatyzacji. Wtedy to wszystkie obliczenia dokonywane były na jednostkach centralnych. Do wprowadzania i odczytu danych służyły stacje robocze – terminale pozbawione często jakiejkolwiek mocy obliczeniowej. Kilkadziesiąt lat później, w dobie powszechności komputerów osobistych, to głównie względy ekonomii i organizacji pracy skłoniły użytkowników i usługodawców do powrotu ku staremu modelowi.

Cloud computingu nie można jednak w żaden sposób nazwać archaicznym – technologia i pomysły jakie stosuje się w takich usługach to najczęściej najnowsze osiągnięcia myśli informatycznej… i ekonomicznej. Niepowiązane ze sobą a nieraz wręcz konkurencyjne firmy przetwarzają i przechowują swoje dane na tych samych serwerach, należących do jednego dostawcy usług. Serwery stojące w jednym miejscu obsługuje mniejsza ekipa niż gdyby każda z firm utrzymywała własne maszyny. Ten sam informatyk pracuje jednocześnie na przykład dla firmy kurierskiej, producenta mebli i sieci sklepów z zabawkami. Wszystkie trzy firmy płacą za możliwość tworzenia plików, nie muszą jednak kupować w tym celu ani sprzętu, ani oprogramowania ani zatrudniać informatyków. Klienta nie interesuje nawet gdzie fizycznie znajdują się maszyny, z których korzysta.

Z dobrodziejstw chmury korzystają przede wszystkim klienci korporacyjni ale jej zalety dostrzegają też inne instytucje – ekipa rządząca Barracka Obamy planuje dzięki cloud computingowi rozwiązać prześladujące od lat administrację USA problemy z wydajnością na polu informatyki.