Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.
Nie uzyskasz więc dostępu do niektórych jej funkcjonalności.
Aby w pełni cieszyć się używaniem strony Intratel
włącz obsługę JavaScript w swojej przeglądarce.
 
 
 
 

IDC: 30% dostawców usług chmurowych zniknie z rynku do roku 2015

Jest to jeden z wniosków badania przeprowadzonego przez oddział badawczy regionu Azji i Pacyfiku IDC.

 

     Analitycy w przeprowadzonym badaniu podkreślają, że po pięciu latach rosnącej popularności chmury dają się już dostrzec rzeczywiste przykłady korzyści biznesowych, jakie rozwiązania te przynoszą. Usługi i technologia chmurowa nie są już używane jedynie do zastępowania przestarzałej lub kosztownej infrastruktury tradycyjnej, ale ewoluują i będą dojrzewać przez najbliższe kilka lat.

 

 

     Jednak z powodu liczby wytwórców usług, IDC twierdzi, że około 30% dostawców obecnie działających na rynku chmurowym zniknie z niego do roku 2015. Jest to relatywnie nowy rynek z wieloma graczami wchodzącymi nań i schodzącymi, których liczba zostanie w sposób naturalny zredukowana. Konsolidacja na tym rynku nie powinna dziwić  tak jak na każdym innym. Dlatego też, wybierając dostawcę cloud computing, CIO powinni dołożyć wszelkiej staranności.

 

     Porównując rynek usług chmurowych w roku 2012 z tym z roku 2011, wyraźnie widać, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaszły znaczące zmiany w sposobie ich adaptacji w firmach. W roku 2011 chmura była postrzegana jako bardzo skuteczny sposób na efektywne kosztowo zastąpienie starzejącej się lub rozbudowę posiadanej infrastruktury IT. Ale w 2012 chmura przejęła dodatkową funkcję – hurtowni („marketplace”) z usługami IT korporacyjnymi i businesowymi zarówno dla działów IT jak i menedżerów poszczególnych działów.


     Badanie pokazało, że konsolidacje będą zjawiskiem uniwersalnym – zachodzącym na całym świecie. Konkurencja jest spora a rynek relatywnie mały. W firmie zaczynającej działalność, płynność finansowa przy początkowych wydatkach i kosztach badawczo-rozwojowych może być słaba, zwłaszcza na nowych rynkach, gdzie podejście do chmury publicznej jest ostrożniejsze. Dla doświadczonego dostawcy oprogramowania, który posiada stałe dochody z tradycyjnych licencji, przejście z modelu opartego na licencjach do opartego na subskrybowaniu licencji również może być trudne, ponieważ wymaga „skonsumowania” części własnego biznesu.

         
     Niektórzy będą się więc wahać ze względów biznesowych, podczas gdy inni, którzy wybiorą niszę biznesową opartą o pionowe lub poziome procesy biznesowe będą dążyć do bycia przejętymi przez większych – IBM, Oracle itp. 


     Ale te 30%, które nie zdecyduje się na połączenia zapewne zostanie zastąpionych przez co najmniej taką samą liczbę nowych graczy, co jeszcze bardziej utrudni pracę CIO lub twórcy usług zarządzającego ekosystemem partnerów.

 
Źródło:
http://itknowledgeexchange.techtarget.com/cloud-provider/idc-30-of-cloud-providers-will-go-out-of-business-by-2015/?asrc=EM_EDA_18926381&uid=10574750