Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.
Nie uzyskasz więc dostępu do niektórych jej funkcjonalności.
Aby w pełni cieszyć się używaniem strony Intratel
włącz obsługę JavaScript w swojej przeglądarce.
 
 
 
 

Jakich błędów można uniknąć w związku z chmurą?

Cloud computing dostarcza usług IT poprzez rozwiązania, które mają tę przewagę nad modelem usług dedykowanych lub hostowanych, że są to pakiety dostosowane do oczekiwań i potrzeb klienta. Jest kilka błędów, których zarządzający usługami informatyk czy szef IT nie może popełnić, jeśli chmura w firmie ma przynosić oczekiwane uproszczenia i oszczędności.

 

Chodzi głównie o zaniedbania, których efektem może być:
   
1. Nieświadomość korzystania z chmury – choć brzmi irracjonalnie, zdarza się częściej niż można by się spodziewać. Jest efektem braku przyjętych procedur zakupu usług cloud computing przez pracowników.

Szef działu IT powinien upewnić się czy zostały wdrożone i czy są przestrzegane przez pracowników odpowiednie procesy pozyskiwania tego rodzaju usług.

    
4. Brak zarządzania dostępu do chmury. Kontrola tego kto ma dostęp jest nawet ważniejsza od tego kiedy zidentyfikowane osoby sięgają do danych i aplikacji przez internet. Zarządzanie identyfikacją i dostępem pozostaje w kręgu odpowiedzialności klienta w momencie przenoszenia danych i aplikacji do chmury. 

  
5. Brak dbałości o rozwiązania, pozwalające na ciągłość pracy w przypadku katastrofy czy awarii (ang. business continuity), co powinno być oparte na odpowiedniej procedurze w tym zakresie.


6. Uzależnienie od jednego dostawcy usług, co może być celowym jego działaniem oczywiście już na etapie podpisywania z nim umowy. Wiele czynników powoduje trudności w rozstaniu się z dostawcą, m.in. zapisane w kontrakcie koszty zerwania umowy, niejasności w kwestii własności danych, kosztowne lub powolne przenoszenie danych, zwróconych w formie, w której trudno z nich korzystać. Usługi chmurowe, zwłaszcza PaaS, mogą być tworzone na architekturze własnej dostawcy, co sprawia, że są jeszcze trudniejsze do ich migracji do innego dostawcy.

  
     Czy powyższe są niedopatrzeniami (błędami, grzechami), których nie można uniknąć? Zdecydowanie nie. Czytając opracowania czy relacje, dotyczące implementacji chmury, większość z nich mówi o powodzeniu tej operacji. Prawda jest taka, że cloud computing rzeczywiście rozwiązuje więcej problemów niż stwarza. Chmura upraszcza zarządzanie  IT, pozwalając skupić się na działaniach operacyjnych zamiast na technologii w firmie. Największym błędem w implementacji chmury jest niezrozumienie tej ostatniej cechy.