Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.
Nie uzyskasz więc dostępu do niektórych jej funkcjonalności.
Aby w pełni cieszyć się używaniem strony Intratel
włącz obsługę JavaScript w swojej przeglądarce.
 
 
 
 

Co Amerykanie wiedzą o chmurze

95% osób deklarujących, że nigdy nie korzystali z usług w chmurze, w rzeczywistości używa tego typu rozwiązań poprzez internetową bankowość, zakupy online, portale społecznościowe czy trzymanie zdjęć i muzyki w wirtualnych lokalizacjach.

 

     Badanie przeprowadzone zostało na grupie ponad 1000 dorosłych Amerykanów w sierpniu 2012 przez firmę Wakefield Research pod nadzorem Citrix. Pokazało ono, że większość respondentów wierzy, iż cloud computing jest zjawiskiem związanym z pogodą, a niektórzy powiązali ten termin z poduszkami, lekami i papierem toaletowym (!).

Dobrą wiadomością dla chmury jest to, że nawet ci, którzy nie do końca wiedzą czym ona jest – dostrzegają jej ekonomiczne korzyści po zapoznaniu się z możliwościami jakie daje i uważają, że przyczyni się do wzrostu małych firm.

 

     Jednym z głównych wniosków z badania jest to, że pomimo coraz powszechniejszego wykorzystania chmury, rozwiązania z tego zakresu są ciągle nie do końca zrozumiałe. I tak na przykład 51% respondentów wierzy, że wietrzna pogoda może zakłócić korzystanie z usług cloudowych. Prawie jedna trzecia uważa cloud computing za rozwiązanie, które będzie wykorzystywane w przyszłości, podczas gdy już 97% ankietowanych korzysta z niego każdego dnia poprzez zakupy i bankowość online, portale społecznościowe i współdzielenie plików. Mimo to, 59% respondentów wierzy, że stanowisko pracy przyszłości będzie całkowicie umieszczone w chmurze, co wskazuje na to, że dają sobie czas na zapoznanie się z chmurą i ryzykiem, jakie ze sobą niesie. 

       

     Odpowiedzi udzielone w badaniu pokazują również rozbieżność pomiędzy tym co Amerykanie wiedzą, tym co udają, że wiedzą i tym co rzeczywiście robią w kwestii cloud computing. Pozostałe wnioski są następujące:

 

- wiedza na temat cloud computing jest pozorna: 22% Amerykanów przyznało, że udają znajomość tego zagadnienia i sposób działania rozwiązań chmurowych. Niektóre przypadki takiego udawania mają miejsce podczas pracy – z czego jedna trzecia ankietowanych udaje rozumienie zagadnienia w biurze a dalsze 14% podczas rozmów kwalifikacyjnych w sprawie pracy; 17% chwaliło się swoją fałszywą wiedzą na pierwszej randce. Najbardziej skłonni do udawania byli ludzie młodzi – 36% w wieku 18-29 lat, 18% w wieku ponad 30 lat.

 

- brak wiedzy jest dość powszechny – 56% ankietowanych powiedziało, iż wydaje im się, że inni ludzie odnoszą się do cloud computing w rozmowach gdy nie wiedzą do końca o czym mowa.

 

- na pytanie o to czym jest Cloud (chmura) większość skojarzyła to określenie z obłokiem w potocznym tego słowa znaczeniu, niebem lub czymś związanym z pogodą (29%). Tylko 16% ankietowanych oświadczyło, że myśli o sieci komputerowej w celu przechowywania, korzystania i współdzielenia danych z urządzeń połączonych z internetem.

 

- wiele osób korzysta ale niewiele rozumie – 54% Amerykanów twierdzi, że nigdy nie korzystało z cloud computing, tymczasem w rzeczywistości 95% korzysta z chmury. 65% z tej liczby poprzez bankowość elektroniczną, 63% przez zakupy online, 58% korzystając z portali typu Facebook lub Twitter, 45% grając w gry online, 29% trzymając na wirtualnych serwerach zdjęcia, 22% trzymając pliki muzyczne lub video. Wszystkie te usługi oparte są na chmurze, więc korzystanie z nich to nic innego jak korzystanie z cloud computing.

 

- chmura może wspomóc gospodarkę – po zapoznaniu się z możliwościami jakie daje chmura 68% Amerykanów dostrzega korzyści ekonomiczne, jakie może przynieść. Najbardziej dostrzegalne benefity to obniżenie kosztów dla konsumentów (35%), wsparcie rozwoju małych przedsiębiorstw (32%).

 

     Badanie pokazuje jasno, że fenomen chmury wywodzi się z kultury popularnej, ale ciągle jest duża luka pomiędzy postrzeganiem chmury a rzeczywistością. Póki będą trwały znaczące zmiany w postrzeganiu chmury, przejście z ery pecetów do ery cloud computing będzie postępować w znaczącym tempie. 

   

Źródło:  

http://www.citrix.com/English/NE/news/news.asp?newsID=2328309