Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.
Nie uzyskasz więc dostępu do niektórych jej funkcjonalności.
Aby w pełni cieszyć się używaniem strony Intratel
włącz obsługę JavaScript w swojej przeglądarce.
 
 
 
 

SaaS najpopularniejszy w 2013

Pomimo pojawiania się nowych usług dostarczania różnych elementów infrastruktury IT, SaaS pozostaje najpopularniejszy spośród wszystkich modeli usług na żądanie. SaaS wyprzedza nowinki takie jak datacentre as a service, database as a service, a już na pewno usługi w rodzaju testing and development as a service.

 

W badaniu TechTarget and Computer Weekly UK IT priorities survey 2013, 55% respondentów wymieniła SaaS jako usługi od dostawców zewnętrznych, których będą używać w bieżącym roku. Na drugim miejscu uplasowały się usługi w modelu IaaS, korzystanie z których zadeklarowało 34% ankietowanych. Dla porównania: tylko 12% z nich wymieniło datacentre as a service, a 11% narzędzia do komunikacji i współpracy (collaboration as a service). Kilkunastoprocentowy poziom zainteresowania uzyskały również usługi testowania i tworzenia aplikacji oraz chmury wewnętrzne.

 

Badanie dotyczące rynku brytyjskiego pokazało dużą ostrożność, z jaką podchodzi biznes na wyspach do inwestowania w usługi na żądanie w roku 2013. Jedynie 30% osób decyzyjnych w zakresie IT w firmach zadeklarowało planowane podwyższenie budżetów na produkty cloud computing na ten rok. Dla porównania – 46% respondentów planuje w tym okresie inwestycje w oprogramowanie, a 43% w zasoby sprzętowe.

 

Wśród swoich priorytetów z dziedziny IT na rok 2013, 33% pytanych wymieniło plany zwiększenia wpływu IT na wzrost firmy, 23% plany zwiększenia poziomu automatyzacji w firmie, a 14% planowane podniesienie poziomu usług bez zmian w budżecie.  

 

Pomimo, że usługi na żądanie uważane są za technologie, które mogą wspomóc automatyzację w biznesie, wesprzeć wzrost i obniżyć koszty zarządzania, znaczna większość osób decyzyjnych w IT (71%) zadeklarowało, że w roku 2013 będzie korzystać z wdrożeń sprzętu i aplikacji w modelu tradycyjnym.

 

Badanie pokazało też, że na szczycie listy priorytetów brytyjskie firmy plasują wirtualizację serwerów i konsolidację centrów danych, a tylko 13% z nich skłania się ku modelowi wdrożenia infrastruktury z chmury publicznej.  

 

Bezpieczeństwo danych pozostaje natomiast obiektem największej troski brytyjskich informatyków jeśli chodzi o cloud computing. Pozostałe wyzwania to m.in. brak interoperacyjności oraz problemy z migracją obciążeń do i z chmury. Tylko 5% więcej respondentów (27%) preferuje zewnętrznych dostawców platformy chmurowej niż platformy własne private cloud.

 

Badanie pokazało również, że tak jak konsolidacja centrów danych jest głównym priorytetem szefów IT, tak wolą oni wprowadzać i wdrażać politykę bezpieczeństwa w związku z korzystaniem przez pracowników z własnych komputerów, niż korzystać z usług cloud computing. Prawie połowa ankietowanych planuje implementację polityki BYOD, a tylko 29% szuka sposobu umożliwienia użytkownikom korzystania z własnych urządzeń w sieci firmowej. Tylko 12% przyznało, że planuje implementację odpowiedniej polityki korzystania z usług takich jak poczta, 13% zamierza pozwolić pracownikom na korzystanie z Google Docs, a 16% na przechowywanie dokumentów w chmurze.    

 

Źródło:

http://www.computerweekly.com/news/2240177830/SaaS-remains-most-popular-form-of-cloud-computing-for-UK-IT