Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.
Nie uzyskasz więc dostępu do niektórych jej funkcjonalności.
Aby w pełni cieszyć się używaniem strony Intratel
włącz obsługę JavaScript w swojej przeglądarce.
 
 
 
 

Forbes o kierunkach rozwoju usług chmurowych w roku 2013

Rok 2013 nabrał rozpędu. Dla wielu firm jego początek był na pewno momentem wprowadzenia takich czy innych zmian lub decyzji o zmianach, które mają nastąpić w najbliższym okresie. O nadchodzących dla wielu z nich zmianach mówią prognozy dotyczące rozwoju dziedziny, jaką jest cloud computing w roku 2013, opracowane przez największe firmy badawcze, a opublikowane na stronie Forbes’a.


Kilka punktów wymienionych przez Forbes’a dotyczy wzrostu wykorzystania hostowanych chmur wewnętrznych i specjalistycznych dla danej branży, znaczenia mobilności, rozwoju usług doradztwa chmurowego.


1. Wzrost liczby hostowanych chmur prywatnych, które ani nie są tworzone na miejscu w firmie, ale nie są również usługami publicznymi. Ten rok ma przynieść większe zainteresowanie chmurami własnymi zarządzanymi przez stronę zewnętrzną poza siedzibą firmy, które pozwalają na znaczne oszczędności. Jeden ze specjalistów IDC twierdzi, że dla aplikacji, mających krytyczne znaczenie dla działania firmy, tylko chmura prywatna – z założenia bezpieczna, niewspółdzielona z nikim – może spełnić wszystkie nałożone na nią prawnie wymagania. Poza tym, chmurowe rozwiązania hostingowe nie ograniczają kosztowo ani czasowo, jak mogło mieć miejsce w przypadku budowy chmury prywatnej od podstaw.


2. Chmura i mobilność staną się tożsame, ponieważ wiele projektów z tego zakresu jest uzależnionych od mobilnego dostępu do aplikacji zaplecza. Coraz częściej aplikacje mobilne są połączone z opartymi o chmurę usługami księgowymi, kadrowymi itp., które mogą elastycznie korespondować z mobilnym klientem, zdejmując związane z tym obciążenia z serwerów firmy. Dziś prawie każda aplikacja SaaS na rynku posiada klienta mobilnego.


3. Osobiste chmury czyli pecet jako usługa. Według Gartnera, komputer osobisty w formie chmury będzie stopniowo wypierał jego tradycyjną wersję, jako miejsce przechowywania osobistych danych, dostępu do usług i ustawień. I ciągle może być nazywany komputerem PC. Nie będzie dominującej platformy, technologii czy dostawcy. Osobista chmura będzie skupiać się nie na urządzeniu klienta, ale na usługach chmurowych dostarczanych na to urządzenie.


4. Rozwój chmurowych usług brokerskich, z których według Gartnera firmy będą korzystały oferując określoną ich pulę zarówno swoim użytkownikom wewnętrznym jak też zewnętrznym partnerom biznesowym.


5. Wzrost wykorzystania chmur branżowych i społecznościowych, tworzonych w celu obsługi konkretnych zadań w służbie zdrowia, finansach, handlu czy produkcji. Każda z tych branży ma nieco inne oczekiwania z zakresu bezpieczeństwa, procesów i spełniania wymogów prawnych, którym podlegają.


6. Niewystarczająca liczba specjalistów, wynikająca w głównej mierze ze wzmożonego przepływu technologii z IT do biznesu i konsumentów. Specjaliści IT nie są już wyłącznie technikami, ale muszą też często pełnić funkcje koordynatorów dostarczania usług, menedżerów kontraktów, analityków biznesowych.


Źródło:
http://www.forbes.com/sites/joemckendrick/2012/12/09/7-predictions-for-cloud-computing-in-2013-that-make-perfect-sense/